Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu
Detaylı bilgi için tıklayınız.
Detaylı bilgi için tıklayınız.
2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Takvimi
Kitaba ulaşmak için tıklayınız.
Müdürümüzden

 

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                       27 Eylül 2021

Ülkemizin en önde üniversitelerinden Hacettepe’ye hoş geldiniz.

Üniversiteye giriş sınavında gösterdiğiniz başarı için hepinizi ayrı ayrı tebrik ederim. Bizimle birlikte geçireceğiniz bir yıl içinde alacağınız yabancı dil hazırlık eğitimiyle bundan sonraki yıllarınızın da temelini atacaksınız. Biz, sizler için çok yönlü ve kapsamlı program içeriklerimizi hazırladık. Alanlarında yetkin ve deneyimli hocalardan yabancı dil eğitimi almanın ayrıcalığını yaşayacaksınız. Sizlerin de bu süreci en iyi şekilde değerlendirip derslere azami ilgi ve katılım göstererek başarılı olacağınıza inanıyorum. Bu akademik yılda karma (yüz yüze ve çevrimiçi) bir öğretim düzeni uygulayacağız. Özellikle yüz yüze yapılacak derslerde birim başkanlıklarının ve sınıf hocalarınızın beklenti ve yönlendirmelerine titizlikle uymanızı rica ediyorum. Salgın süreci gösterdi ki bundan böyle çevrimiçi uygulamalar eğitim-öğretimin önemli bir bileşeni olarak kullanılacaktır.

Bilgilendirme El Kitabında bulacağınız ayrıntılı bilgilerle bir yılınızı nasıl geçireceğinizi gözünüzde canlandırabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan tüm konularda bağlı bulunduğunuz hazırlık birimi yöneticileri ile sınıf hocalarınız sizlere gerekli destekleri sağlayacaklardır.

Sevgili öğrencilerimiz, yabancı dil öğrenme süreci aslında alışık olduğumuz hayatı bir başka dilde yeniden canlandırma serüvenidir. Bu serüveninizde hep birlikte sağlık içinde keyifli ve verimli bir zamanı paylaşmak için moral ve motivasyonunuzu her daim yüksek tutmanızın başarılı olmanızda belirleyici etken olacağını bilmenizi isterim. Hayatınızda belki bir daha bu kadar yoğun bir tempoda yabancı dil öğrenme fırsatı bulamayacaksınız. Bu nedenle, Hacettepeli ayrıcalığıyla önünüzdeki bir yılda azami yararı elde etmek için zamanı iyi kullanmanızı öneririm. Yüksekokulumuz binası ile sınıflarında salgına karşı kapsamlı önlemler aldık. Bu hususta da her birinizin titizlik göstererek desteğini bekliyoruz.

Yüksekokulumuz akademik ve idari çalışanları adına başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmenizi dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi Recep ÖZBAY

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

 

                                                                                                                                                   28 Mayıs 2021

Sevgili Öğrencilerimiz,

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılının sonuna doğru yaklaşıyoruz. Sizleri mesleki eğitimlerinize donanımlı bir şekilde hazırlamak için Yüksekokulumuzun akademik ve idari personelinin yıl boyunca azami özveri ve hassasiyet gösterdiğini bilmenizi isterim. Yüz yüze olamasa da çevrimiçi ortamda hocalarınız ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte belki de çok özel bir dönem geçirdiniz. Belki yüksek öğrenime yeni başlayan bir öğrencinin arzuladığı sosyalleşme olanaklarından mahrum kaldınız. Güzel yerleşkemizin ekolojik ortamını, derslere giriş çıkışlarda ve her teneffüste sergilenen o canlı etkileşimi yaşayamadınız. Bunlar büyük oranda telafi edilebilecek hususlardır, esas olan tüm olağanüstü etkenlere rağmen eğitiminizin sekteye uğratılmadan devam ediyor olmasıdır. Hem ülkesel hem de küresel ölçekte bakıldığında, Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz genelde doğru yapılanma ve kararlarla bu süreci başarıyla sürdürmüştür.

Hocalarınızın yönlendirmesiyle mevcut şartlara rağmen yabancı dil öğrenme sürecinin destekleyici etkinliklerini de olabildiğince yerine getirmeye çalıştınız. Bu çerçevede yıl içinde derslere ek olarak düzenlenen öykü yazma, şarkı söyleme ve münazara yarışmalarında, dergi hazırlama ve diğer etkinliklerde yer alan öğrencilerimizi ve onları cesaretlendiren hocalarımızı içtenlikle tebrik ederim. Dil öğrenme sürecinde bu türden çalışmaların kalıcı öğrenmeye katkısı tartışılmazdır. Böylece bu bir yıllık uzaktan öğretim sürecinde sizler ve de bizler özel bir deneyimi paylaşarak bir birikim elde ettik. 

Bugünlerde Genel sınavların ve Yeterlik sınavlarının heyecanı içindesiniz. Bir yıllık emeğin karşılığı olacak olan bu sınavlarda hepinize üstün başarılar dilerim. Çevrimiçi yapılacak olan sınavlar için tüm önlemlerimizi aldık. Sizlerden sadece hedeflediğiniz başarıyı elde etmeye odaklanmanızı bekliyoruz.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                                                                   26 Şubat 2021

Sevgili Öğrencilerimiz,

Salgın koşullarının devam etmesi nedeniyle Bahar Dönemi derslerine de uzaktan öğretim düzeninde devam edeceğiz. Böylece, sizlerle muhtemelen sınıf ortamında yüz yüze gelemeden bu yılı tamamlamış olacağız. Ancak telaşa kapılacak bir durum söz konusu değildir. Hazırlık sınıfları için aldığımız önlem ve geliştirdiğimiz içerik düzenlemeleriyle sizleri olabildiğince donanımlı bir şekilde mesleki eğitimlerinize hazırlamaya çalışıyoruz. Güz Dönemi sonunda sizlere uyguladığımız kapsamlı bir anketin sonuçlarına göre bir önceki döneme oranla daha başarılı bir durumda olduğumuzu tespit ettik. Bazı hususlarda gerekli güncelleme ve iyileştirmelerde bulunacağız. Anket sonuçlarını web sayfamızda paylaştık. Amacımız, önümüzdeki dönemde de hep birlikte başarılı bir sonuç almaktır. 

Bu dönemin başlangıcında sizlerin sistem üzerinden onayladığı “Uzaktan Eğitim Onay ve Beyan Formu” hepimize özellikle derslerin yürütülmesi ve sınavların uygulanması konularında ortak hareket etme olanağı sunmaktadır. Bu beyanın gereklerini yerine getirme hususunda hepinizin azami desteğini bekliyoruz. Sınıf hocalarınızın yönlendirme ve beklentilerine uymada göstereceğiniz titizlik, sınıf içi etkinliğini ve her birinizin doğrudan başarısını yükseltmeye büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bir önceki yazımda belirttiğim “Öğrenen Özerkliği El Kitabı”nı sizlerin kullanımına sunduk. Bu kaynaktan bolca yararlanmanızı öneririm.

Sevgili Öğrencilerimiz, Yüksekokulumuzun tüm birimleri ve hocaları, koşullar ne olursa olsun, sizlere en verimli öğretim ortamını sağlamak için yoğun bir çaba içindedirler. Sizlerle çevrimiçi ortamda tanıştık ve bu şekilde de sizleri yıl sonunda uğurlayacağız gibi görünüyor. Bu durum hepimizde bir burukluk yaratsa da, zamanı ve sunulan öğretim olanaklarını verimli kullanarak azami yararı elde etmeye odaklanmak gerekir. Her bir derste (oturumda) öğrenebileceğiniz içeriği önemsemeniz halinde, yıl sonunda öngördüğünüzden de daha iyi bir düzeyde olduğunuzu fark edeceksiniz. 

Bahar Döneminin hepimiz için sağlıklı ve başarılı geçmesini dilerim.

İçten sevgilerimle.

Dr.Öğr. Üyesi  Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

                                                                                                                              30 Aralık 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,

Güz Döneminin sonuna yaklaştık. 18 Ocak 2020 tarihi itibariyle de yaklaşık bir aylık bir tatile girmiş olacaksınız. İlk günlere oranla sürece daha da uyum sağladığınızı ve arzuladığınız öğrenme hedeflerine doğru ilerlediğinizi umuyorum. Salgın nedeniyle uzaktan öğretime ne kadar daha devam edileceğini sizler gibi bizler de öngöremiyoruz. Ancak olası gelişmelere göre gerekli önlemleri alıp sizlere en uygun öğrenim düzenini sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Dönem başında bu yıl hazırlık eğitiminde uygulayacağımız ortak kararlarımızı sizlerle paylaşmıştık. Söz konusu kararlara uymada gösterdiğiniz ciddiyet için teşekkür ederim. Böyle bir süreci gerçekten de birlikte hareket ederek daha yaşanılır kılabiliriz. Elbette hepimiz için beklenmeyen özel durumlar gelişebilmektedir. Böylesi durumlarda öncelikle sınıf hocalarınız ve bağlı bulunduğunuz birim başkanlıkları üzerinden sıkıntı ve taleplerinizi iletmenizi bekliyoruz. Salgın süreci uzadıkça psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti ihtiyacı da artabilmektedir. Yüksekokulumuzda sizlerin bu kapsamdaki ihtiyaçlarınızı çevrimiçi olarak karşılamak üzere uzman psikoloğumuzdan randevu talebinde bulunabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz.  Dönem sonu itibariyle uygulayacağımız bir anketle sizlerin sürece yönelik görüşlerine baş vurarak durum tespiti yapacağız. Hedefimiz, sizleri mesleki eğitiminiz için yabancı dil potansiyeliniz açısından olabilecek en donanımlı hale getirmektir.

Sevgili Öğrencilerimiz, bu süreçte derslerde elde ettiğiniz bilgi ve becerilerin yanı sıra sizlerin bireysel olarak yapacağı destekleyici çalışmaların en az sınıf içi çalışmalar kadar öneme sahip olduğunu biliyorsunuz. Sizlerin kendi başınıza öğrenme alışkanlığınızı ve motivasyonunuzu yükseltecek ve doğru yöntemlerle destekleyici çalışmalarda bulunmanızı sağlayacak “Öğrenen Özerkliği El Kitabı” başlıklı bir kaynağı yakın zamanda sizlerin kullanımına sunacağız. Yüksekokulumuz hocalarının büyük özveri ve emekleriyle hazırlanan bu kaynağın önerdiği yöntemlerle yapacağınız çalışmaların sağlayacağı katkıyı önemsemenizi bekliyoruz. Dil becerilerinizin geliştirilmesine yönelik sizlere birimlerinizin ve hocalarınızın önerdiği destekleyici kaynakları etkin şekilde kullanmanızı isteriz.

Önümüzdeki tatil döneminde hem dinlenmenizi hem de gerekli tekrar ve destekleyici çalışmaları yapmanızı önerir; yeni yılın size ve sevdiklerinize sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.

Sevgilerimle.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep ÖZBAY

YDYO Müdürü

 

                                                                                                                                                       5 Ekim 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                            

Yabancı Diller Yüksekokulu’na hoş geldiniz. Hayatınızın en anlamlı dönemlerinden biri olan mesleki eğitim sürecinizin başlangıcında bir yıl boyunca birlikte olacağız. Elbette sizler gibi bizler de yüz yüze sınıf ortamında olmayı çok istiyoruz. Ancak mevcut şartlar altında bir süre uzaktan öğretimle sizlere yabancı dil öğrenme maceranızda destek olacağız. Bu doğrultuda geniş çaplı önlemlerimizi alarak gerekli eğitim-öğretim planlarımızı hazırladık. Size yansıtılacak yönlendirmelere ve hocalarınızın ders ve çalışma düzenine ayak uydurmanız halinde başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yerleştirildiğiniz düzeye göre bir yıl içinde toplamda 600, 750 veya 900 ders saatlik bir hazırlık programının büyük bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi kullanmanız halinde daha sonraki dönemlerde de avantajlı bir konumda olduğunuzu göreceksiniz.

Sizlere birkaç hususta hatırlatmalarda bulunmak istiyorum: Ülkemizin en önde üniversitelerinden birinde olduğunuzu ve yetkin hocalardan yabancı dil öğreneceğinizi unutmayın. Her gün bu moral ve motivasyonla ekran karşısına geçip derslerinizin gereği çalışmaları yapmanız halinde tüm endişe ve çekincelerinizden kurtulacaksınız. Derslerde öğrendiğiniz içerikleri ek materyallerle pekiştirmeniz ve günlük tekrar yapmanız halinde de bir sonraki aşamada daha rahat olacağınızı fark edeceksiniz. Uzaktan öğretim sürecinde senkron (eş zamanlı) derslere eklemlenen asenkron (eş zamanlı olmayan) dersleri de programın vazgeçilmez bileşenleri olarak görmelisiniz.

İngilizce, Almanca ve Fransızca hazırlık sınıfı öğrencileri için ayrı ayrı hazırladığımız Öğrenci Bilgilendirme El Kitabının içeriğinde hazırlık eğitimi ile ilgili her konuda ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Bu bilgilerin yanı sıra sizlere her aşamada ve olası sorularınızda ilgili birim başkanlıkları ile sınıf hocalarınız yardıma hazır olacaktır. Bunlara ek olarak ders çalışma, sınav kaygısı, uyum vb. sorun ve ihtiyaçlarınızda Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ünitemizden bireysel olarak online destek alabilirsiniz.

Sağlık içinde verimli ve başarılı bir dönem geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle.

Dr. Öğr. Üyesi Recep Özbay

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

             

                                                                                                                                                                19 Ağustos 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                            

18 Ağustos günü yapılan Hazırlık Bütünleme Sınavları ile 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılını tamamlamış olduk. Yüksekokulumuzda bir yıl boyunca aldığınız yabancı dil eğitimiyle sizleri mesleki eğitimlerinize hazırlamaya çalıştık. Hepimiz açısından farklı deneyimlerle geçen bir yıl oldu. Bahar Döneminde uzaktan öğretim yapmak durumunda kaldığımız için sizlerle sınıf ortamında birlikte olamamanın hüznünü yaşadık. Üniversite yılları içinde hazırlık sınıfının yeri özeldir ve burada biriktirilen hatıralar kolay kolay unutulmaz. Şunu da anladık ki, okullar öğrenciyle anlam kazanıp şenleniyor. Her şeye rağmen hep birlikte hedeflerimiz doğrultusunda elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bizimle birlikte geçirdiğiniz bu bir yıl içinde elde ettiğiniz bilgi ve becerilerin bundan sonra da her ortamda size değerli katkılar yapacağını düşünüyorum.

Hepinize yeni eğitim-öğretim yılında başlayacağınız mesleki eğitimlerinizde üstün başarılar dilerim; yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

       

                                                                                                                                                                              12 Haziran 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                     

Küresel salgın nedeniyle bu dönem uzaktan öğretim yoluyla vermek durumunda kaldığımız derslerin sonuna yaklaştık. Sizlere bu süreçte verdiğimiz çevrimiçi yabancı dil derslerinden azami düzeyde yararlanabildiğinizi umuyorum. Aradan geçen yaklaşık üç aylık zaman diliminde birlikte davranmaya gayret gösterdik. Sizlerden ve hocalarımızdan aldığımız geri bildirimler ışığında öngörülerimizden de daha başarılı bir görüntü sergilediğimizi düşünüyorum. Yüksekokul olarak yaklaşık 13.000 öğrenciye bu süreçte uzaktan öğretim verdik. Ufak tefek eksiklik ve deneyimsizliklerimiz için karşılıklı olarak hoşgörülü olduk. Sizler gibi biz hocalarınız da yabancı dil öğrenme maceranızda yüz yüze sınıf ortamında canlı ve dinamik bir süreç geçirmek isterdik. Ancak her birimizin ve toplumun sağlığı daha öncelikli olduğundan bu süreci ağırlıkta evlerimizde geçirdik. “Normalleşme” çabalarının arttığı bugünlerde yakın bir zamanda siz sevgili öğrencilerimizin daha güzel günlerde ülkemizin saygın ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Hacettepe’mizde mesleki eğitimlerinize devam edeceksiniz.

Şimdi önümüzde bir sınav dönemi var. Hafif de olsa bir telaş ve heyecan içinde olmanızı anlayışla karşılıyoruz. Bu durumunuzu da dikkate alarak, sizin için olabilecek en öğrenci dostu sınav uygulamaları ile ölçme değerlendirme yöntemlerini devreye sokmak için çaba sarf ettik.   Yüksekokulumuzda bu çalışmaları titizlikle yürüten bir koordinasyon ekibimiz var. Yine de sınav uygulamalarının öncesinde veya esnasında ortaya çıkabilecek teknik sıkıntılarda öncelikle hocalarınızı haberdar etmenizi ve yönlendirmelere titizlikle uymanızı bekliyoruz.

Bugüne kadar uzaktan öğretim sürecine sağladığınız katılım için her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, genel ve yeterlik sınavlarında üstün başarılar dilerim.

Sevgilerimle   

Dr.Öğr.Üyesi  Recep Özbay

 

                                                                                                                                                                                     25 Mart 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                       

Bu olağanüstü günlerde elbette ki her şeyden önce sağlığımızı düşüneceğiz. Ancak hayat devam ettiğine göre eğitim-öğretim de devam edecektir. Yabancı dil öğretiminde uzun araların öğrencileri telaşlandırdığını biliyoruz. Siz evlerinizde kendinizi koruma altına aldığınız bu süreçte Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz sizler için gereken önlemleri almaya çalıştı.

30 Mart Pazartesi günü itibariyle gerek hazırlık birimlerindeki derslere (Almanca, Fransızca ve İngilizce) gerek zorunlu ve seçmeli yabancı dil derslerine kaldığımız yerden uzaktan eğitim yaparak devam edeceğiz. Sizlerden ricamız; yapılacak olan bilgilendirmelere bağlı kalarak üzerinize düşeni yapmaktır. Bu süreçte belki örgün eğitimdeki bazı olanakları kullanamayacağız ama biz yine de sizleri mesleki eğitiminize olabildiğince eksiksiz olarak hazırlamak istiyoruz.

Tüm derslerimiz “Blackboard” üzerinden yapılacaktır. Her biriniz kayıtlı olduğunuz şubede ve kendi hocalarınızla eğitiminize devam edeceksiniz. İlk günlerde bazı teknik sıkıntıların yaşanması olasıdır. Telaşa kapılmadan öncelikle hocalarınızı durumdan haberdar etmenizi bekliyoruz. Yüksekokulumuz bünyesinde olası sıkıntılara karşı hazırlıklıyız. Sınavlar konusunda henüz netleşen bir durum yoktur. Yakın zamanda bu konuda da sizleri bilgilendireceğiz.

Sevgili öğrencilerimiz, bu özel dönemde birlikte davranarak birlikte başarılı olabiliriz. Bu noktada sizlere güvenimiz sonsuzdur.

Hepinize sağlıklı ve başarılı bir dönem dilerim.

 Dr. Recep Özbay