Müdürümüzden

                                                                                                                                                               5 Ekim 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                            

Yabancı Diller Yüksekokulu’na hoş geldiniz. Hayatınızın en anlamlı dönemlerinden biri olan mesleki eğitim sürecinizin başlangıcında bir yıl boyunca birlikte olacağız. Elbette sizler gibi bizler de yüz yüze sınıf ortamında olmayı çok istiyoruz. Ancak mevcut şartlar altında bir süre uzaktan öğretimle sizlere yabancı dil öğrenme maceranızda destek olacağız. Bu doğrultuda geniş çaplı önlemlerimizi alarak gerekli eğitim-öğretim planlarımızı hazırladık. Size yansıtılacak yönlendirmelere ve hocalarınızın ders ve çalışma düzenine ayak uydurmanız halinde başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yerleştirildiğiniz düzeye göre bir yıl içinde toplamda 600, 750 veya 900 ders saatlik bir hazırlık programının büyük bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi kullanmanız halinde daha sonraki dönemlerde de avantajlı bir konumda olduğunuzu göreceksiniz.

Sizlere birkaç hususta hatırlatmalarda bulunmak istiyorum: Ülkemizin en önde üniversitelerinden birinde olduğunuzu ve yetkin hocalardan yabancı dil öğreneceğinizi unutmayın. Her gün bu moral ve motivasyonla ekran karşısına geçip derslerinizin gereği çalışmaları yapmanız halinde tüm endişe ve çekincelerinizden kurtulacaksınız. Derslerde öğrendiğiniz içerikleri ek materyallerle pekiştirmeniz ve günlük tekrar yapmanız halinde de bir sonraki aşamada daha rahat olacağınızı fark edeceksiniz. Uzaktan öğretim sürecinde senkron (eş zamanlı) derslere eklemlenen asenkron (eş zamanlı olmayan) dersleri de programın vazgeçilmez bileşenleri olarak görmelisiniz.

İngilizce, Almanca ve Fransızca hazırlık sınıfı öğrencileri için ayrı ayrı hazırladığımız Öğrenci Bilgilendirme El Kitabının içeriğinde hazırlık eğitimi ile ilgili her konuda ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Bu bilgilerin yanı sıra sizlere her aşamada ve olası sorularınızda ilgili birim başkanlıkları ile sınıf hocalarınız yardıma hazır olacaktır. Bunlara ek olarak ders çalışma, sınav kaygısı, uyum vb. sorun ve ihtiyaçlarınızda Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ünitemizden bireysel olarak online destek alabilirsiniz.

Sağlık içinde verimli ve başarılı bir dönem geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle.

Dr. Öğr. Üyesi Recep Özbay

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

             

                                                                                                                                                                19 Ağustos 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                            

18 Ağustos günü yapılan Hazırlık Bütünleme Sınavları ile 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılını tamamlamış olduk. Yüksekokulumuzda bir yıl boyunca aldığınız yabancı dil eğitimiyle sizleri mesleki eğitimlerinize hazırlamaya çalıştık. Hepimiz açısından farklı deneyimlerle geçen bir yıl oldu. Bahar Döneminde uzaktan öğretim yapmak durumunda kaldığımız için sizlerle sınıf ortamında birlikte olamamanın hüznünü yaşadık. Üniversite yılları içinde hazırlık sınıfının yeri özeldir ve burada biriktirilen hatıralar kolay kolay unutulmaz. Şunu da anladık ki, okullar öğrenciyle anlam kazanıp şenleniyor. Her şeye rağmen hep birlikte hedeflerimiz doğrultusunda elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bizimle birlikte geçirdiğiniz bu bir yıl içinde elde ettiğiniz bilgi ve becerilerin bundan sonra da her ortamda size değerli katkılar yapacağını düşünüyorum.

Hepinize yeni eğitim-öğretim yılında başlayacağınız mesleki eğitimlerinizde üstün başarılar dilerim; yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Dr. Recep Özbay

       

                                                                                                                                                                              12 Haziran 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                     

Küresel salgın nedeniyle bu dönem uzaktan öğretim yoluyla vermek durumunda kaldığımız derslerin sonuna yaklaştık. Sizlere bu süreçte verdiğimiz çevrimiçi yabancı dil derslerinden azami düzeyde yararlanabildiğinizi umuyorum. Aradan geçen yaklaşık üç aylık zaman diliminde birlikte davranmaya gayret gösterdik. Sizlerden ve hocalarımızdan aldığımız geri bildirimler ışığında öngörülerimizden de daha başarılı bir görüntü sergilediğimizi düşünüyorum. Yüksekokul olarak yaklaşık 13.000 öğrenciye bu süreçte uzaktan öğretim verdik. Ufak tefek eksiklik ve deneyimsizliklerimiz için karşılıklı olarak hoşgörülü olduk. Sizler gibi biz hocalarınız da yabancı dil öğrenme maceranızda yüz yüze sınıf ortamında canlı ve dinamik bir süreç geçirmek isterdik. Ancak her birimizin ve toplumun sağlığı daha öncelikli olduğundan bu süreci ağırlıkta evlerimizde geçirdik. “Normalleşme” çabalarının arttığı bugünlerde yakın bir zamanda siz sevgili öğrencilerimizin daha güzel günlerde ülkemizin saygın ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Hacettepe’mizde mesleki eğitimlerinize devam edeceksiniz.

Şimdi önümüzde bir sınav dönemi var. Hafif de olsa bir telaş ve heyecan içinde olmanızı anlayışla karşılıyoruz. Bu durumunuzu da dikkate alarak, sizin için olabilecek en öğrenci dostu sınav uygulamaları ile ölçme değerlendirme yöntemlerini devreye sokmak için çaba sarf ettik.   Yüksekokulumuzda bu çalışmaları titizlikle yürüten bir koordinasyon ekibimiz var. Yine de sınav uygulamalarının öncesinde veya esnasında ortaya çıkabilecek teknik sıkıntılarda öncelikle hocalarınızı haberdar etmenizi ve yönlendirmelere titizlikle uymanızı bekliyoruz.

Bugüne kadar uzaktan öğretim sürecine sağladığınız katılım için her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, genel ve yeterlik sınavlarında üstün başarılar dilerim.

Sevgilerimle   

Dr. Recep Özbay

 

                                                                                                                                                                                     25 Mart 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,                                                                                                                                                                       

Bu olağanüstü günlerde elbette ki her şeyden önce sağlığımızı düşüneceğiz. Ancak hayat devam ettiğine göre eğitim-öğretim de devam edecektir. Yabancı dil öğretiminde uzun araların öğrencileri telaşlandırdığını biliyoruz. Siz evlerinizde kendinizi koruma altına aldığınız bu süreçte Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz sizler için gereken önlemleri almaya çalıştı.

30 Mart Pazartesi günü itibariyle gerek hazırlık birimlerindeki derslere (Almanca, Fransızca ve İngilizce) gerek zorunlu ve seçmeli yabancı dil derslerine kaldığımız yerden uzaktan eğitim yaparak devam edeceğiz. Sizlerden ricamız; yapılacak olan bilgilendirmelere bağlı kalarak üzerinize düşeni yapmaktır. Bu süreçte belki örgün eğitimdeki bazı olanakları kullanamayacağız ama biz yine de sizleri mesleki eğitiminize olabildiğince eksiksiz olarak hazırlamak istiyoruz.

Tüm derslerimiz “Blackboard” üzerinden yapılacaktır. Her biriniz kayıtlı olduğunuz şubede ve kendi hocalarınızla eğitiminize devam edeceksiniz. İlk günlerde bazı teknik sıkıntıların yaşanması olasıdır. Telaşa kapılmadan öncelikle hocalarınızı durumdan haberdar etmenizi bekliyoruz. Yüksekokulumuz bünyesinde olası sıkıntılara karşı hazırlıklıyız. Sınavlar konusunda henüz netleşen bir durum yoktur. Yakın zamanda bu konuda da sizleri bilgilendireceğiz.

Sevgili öğrencilerimiz, bu özel dönemde birlikte davranarak birlikte başarılı olabiliriz. Bu noktada sizlere güvenimiz sonsuzdur.

Hepinize sağlıklı ve başarılı bir dönem dilerim.

 Dr. Recep Özbay

Hacettepe Üniversitesi Yabanci Diller Yüksekokulu, Beytepe 06800 Ankara
Tel: (00-90-312) 297 80 85  |  Belgeç (faks): (00-90-312) 299 21 58  |  ydyo@hacettepe.edu.

       Webmaster: Mehtap KOCAOĞLU ŞENOL


Sorumluluk Sınırı